Wynalazek ścisłego reżimu

01-wsrJedenaście lat kolonii karnej ścisłego reżimu i karą do miliona rubli chciano ukarać krasnodarskiego 26-letniego naukowca Dmitrija Lopatina. W procesie opracowania  elastycznych ogniw słonecznych zamówił on pocztą rozpuszczalnik, w którym jak się później okazało była jeszcze substancja psychotropowa.

Jak powiedziało „RG” w departamencie Ministerstwa polityki innowacyjności gospodarki Kraju Krasnodarskiego, był on jedynym przedstawicielem Rosji na międzynarodowym szczycie nauki i technologii w zakresie przedsiębiorczości Hello Tomorrow. Przy tym jego know-how wszedł na listę stu lepszych projektów, zebranych z całego świata. Jednak wielu inwestorów, którzy wykazali duże zainteresowanie ogniwem (baterią) słonecznym z Kubania (wśród nich koncern „Shell” – jeden z światowych liderów sektora energetycznego), nie przyszło do głowy, że na forum innowatorów Dmitrijowi przyszło do nich lecieć dosłownie z sali sądowej.

Nawiasem mówiąc, Sąd Rejonowy w Krasnodarze skazał Lopatina na trzy lata w zawieszeniu za „dokonanie zamachu na nielegalne przejęcie bez celu sprzedaży substancji psychotropowej na dużą skalę”. Faktu przemytu substancji psychotropowej nie udało się udowodnić w sądzie. Prokuratura zażądała dla kubańskiego „kulibina” 11 lat pozbawienia wolności.

Niedawno prokuratura okręgowa o uznała, że wyrok jest „za miękki” i zaskarżyła go w sądzie apelacyjnym.

Nie zgadzamy się z odrzuceniem oskarżenia Lopatina o przemyt i wymierzenie mu kary w zawieszeniu, – powiedział rzecznik prasowy starszy asystent prokuratora Kraju Krasnodarskiego Anton Lopatin. Według naszej opinii jego czyn podlega pod 229.1 kk FR paragraf (handlu środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i ich prekursorów lub analogów). Oczywiście wzięliśmy pod uwagę, że pozwany to młody naukowiec, którego wynalazki interesują inwestorów.

Absolwent aspirantury katedry radio-fizyki i nanotechnologii Kubańskiego uniwersytetu państwowego Dmitrij Lopatin jest już autorem trzech patentów, półfinalistą i współautorem nagrody Zworykinskiej, zwycięzcą konkursów „Energia Przyszłości” i Russia Power. Trzy lata temu został laureatem nagrody „Energia Młodości 2012” funduszu „Globalna energia”, która jest uważana za rosyjską Nagrodę Nobla.

Praca nad projektem, który cieszył się popularnością na francuskiej wystawie trwała trzy lata. Nowością energochłonnych urządzeń kubańskiego innowatora jest to, że zamiast krzemu wykorzystał on perowskit, dość rzadki element metaloorganiczny. A trójwymiarowa powierzchnia pozwala baterii słonecznej skutecznie pracować nawet o zachodzie słońca, w zachmurzony dzień i we mgle. Ponadto opracował on technologię drukowania takich rzeczy na drukarce. I przede wszystkim – koszty własne produktu są 5 razy niższe od zagranicznych odpowiedników.

– Niestety nie zaznajomiony jestem z opracowaniami Lopatina, – powiedział główny konstruktor kierunku baterie słoneczne publicznej spółki akcyjnej „Saturn” Władimir Bitkow, – ale mogę założyć, że jest to naziemne wykorzystanie paneli słonecznych. My prowadzimy opracowania dla przemysłu kosmicznego. Obecnie pracujemy nad projektami wyprodukowania baterii słonecznych maksymalnie jak najtańszym kosztem. Jednakże w większości przypadków cechuje je na razie niski współczynnik efektywności.

Według Dmitrija Lopatina innowatorom w kraju rodzinnym żyje się niezbyt dobrze. „W Europie również wiele rzeczy jest zabronione, ale tam za proste zamówienie nie zakują wynalazcy w kajdanki”, – żali się naukowiec. To wszystko z powodu pechowego litra rozpuszczalnika gamma-butyrolaktonu, który mieszkaniec Krasnodaru zamówił pocztą z Chin. Nie wiedział, że ta substancja od niedawna w Rosji została zaliczona do psychoaktywnych. „Jedna z substancji w ogniwie słonecznym (jodek ołowiu) rozpuszcza się tylko w trzech rozpuszczalnikach, w tym w gamma-butyrolaktonie, – precyzuje Lopatin. – Przygotowywaliśmy „słoneczne tusze”do drukarki na bazie innych substancji, ale nie byliśmy zadowoleni z ich lepkości i wytrzymałości na temperaturę”.

– W takie kłopoty może wpaść każdy Rosjanin, – mówi adwokat Nikołaj Ostroych. – Zamówi za granicą, na przykład, zmywacz do paznokci, a w jego składzie będzie zabroniona substancja psychotropowa. I formalnie może okazać się, że sprowadziliście do Rosji substancję psychotropową, a za to grozi już oskarżenie o przemyt. A sąd może nie zauważyć wtedy intencji.

Lopatin dowiódł swojej niewinności na wykrywaczu kłamstw. Ale na etapie postępowania przygotowawczego nie uwzględniono tych wyników. Chociaż trzeba oddać hołd sądowi, który usprawiedliwił młodego naukowca po epizodzie oskarżenia, powiązanego z przemytem.

Czy będzie wdrażał swoje prace kubański wynalazca na terytorium Rosji, na razie trudno powiedzieć. Prawa do tego wynalazku zostały zarejestrowana na terytorium Federacji Rosyjskiej. Kiedy wydawano ten numer pisma, w mediach ukazała się wiadomość o jeszcze jednym wynalazku Lopatina. Stworzył on prototyp ładowarki bezprzewodowej, która może monitorować w przestrzeni baterię telefonu komórkowego i wysłać do niej specjalną wiązkę. Technologia pozwoli ludziom mniej myśleć o poziomie ładowania akumulatora – system automatycznie wyszuka i naładuje go. Takie zadziwiające urządzenia można instalować na przykład, w poczekalniach dworców i portów lotniczych.

źródło

źródło 2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: