Wieże Tesli w podmoskiewskich lasach

Pomimo tego, że Związek Radziecki się rozpadł, od czasu do czasu odnajduje się coś na terytorium przestrzeni post-sowieckiej co przypomina tajemniczy relikt epoki pełnej wielkich osiągnięć i odkryć. Jednym z nich są wieże Tesli, które znajdują się w rejonie Moskwy.

Unikalny kompleks

W Związku Radzieckim zostało zbudowane wiele ciekawych rzeczy, które niestety w większości nie przetrwały po jego rozpadzie. Znaczną część takich obiektów czekało zamknięcie, opustoszenie, upadek i jako apoteoza, – los żałosnych ruin, rozkradzionych przez rabusiów. Tak więc w lasach regionu moskiewskiego można znaleźć interesujący obiekt, który kiedyś był jednym z najpotężniejszych generatorów impulsów elektrycznych wysokiego napięcia. Instalacja ta jest realizacją Generatora Marxa (Marx Generator).

Idea była doskonała

Co taka stacja może zrobić? Może generować impulsy o napięciu 6 megawoltów, a także wytwarzać wyładowania elektryczne, których długość błysku osiąga 200 metrów. Ten konkretny generator został zbudowany w latach 70-tych ubiegłego wieku. Przeznaczony był do testowania wytrzymałości izolacji i ochrony samolotów przed uderzeniem pioruna. Był również wykorzystywany do prowadzenia badań w dziedzinie tworzenia broni, pracując na zasadzie zastosowania impulsów elektromagnetycznych.

Wielki przyrząd

W szczególności urządzenie jest w stanie generować impulsy wysokiego napięcia o czasie 100 mikrosekund. Wydaje się, że jest to tylko mgnienie, jednak w tym okresie moc chwilowa impulsu przewyższa moc wyjściową wszystkich krajowych elektrowni (łącznie z jądrowymi!).

Obecnie generator znajduje się pod patronatem Centrum Badań Wysokiego Napięcia Wszechrosyjskiego Instytutu Elektrotechniki imienia W.I. Lenina (jednoosobowa spółka skarbu państwa WEI). Mimo że wciąż działa, instalacja jest bardzo rzadko używana. Wynika to z wysokich kosztów eksperymentów. Dlatego przez większość czasu unikalna instalacja radziecka po prostu rdzewieje i ulega rozpadowi.

Według najnowszych danych każdy może skorzystać z generatora. Aby to zrobić, musi najpierw w pełni pokryć koszty energii elektrycznej. W ten sposób instytut ma nadzieję przyciągnąć potencjalnych klientów i pozyskać środki na utrzymanie i rozbudowę obiektu.

źródło

źródło2

DO POBRANIA:

DOCX

PDF

***

Jedna odpowiedź to “Wieże Tesli w podmoskiewskich lasach”

 1. maniek II Says:

  …to taki kapustin Jar – jakich wiele w Rosji…niestety linki „wstydliwie” sie – nie otwierają

  …wpisz wujkowi Guglowi – Kapustin Jar – cos tam Tobie wyskoczy…

  http://www.businessinsider.com/russias-dead-hand-system-may-still-be-active-2014-9?IR=T

  https://www.google.co.uk/search?q=kapustin+yar&client=firefox-b-ab&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjY2ImkpdvZAhUFyaYKHbihD-EQsAQIPw&biw=1280&bih=666#imgrc=_

  i troche „fantastyki”…

  Guardians: Misja superbohaterów / Zashchitniki (2017) / Lektor / PL

  https://www.cda.pl/video/199240512

  druga czesc jest – jeszcze lepsza…- ale – Materiał został usunięty!
  Materiał na który wskazywał ten link został usunięty przez właściciela praw autorskich lub Administratora! – cytat…

  cyt..Według najnowszych danych każdy może skorzystać z generatora. Aby to zrobić, musi najpierw w pełni pokryć koszty energii elektrycznej. W ten sposób instytut ma nadzieję przyciągnąć potencjalnych klientów i pozyskać środki na utrzymanie i rozbudowę obiektu….

  …cewka Tesli – jaką jest ten generator – generuje sama energie – dlatego tego typu wyjasnienia – smieszą…

  przykład – generator Kapanadze – tzn Tesli – ktory wykonał Tariel Kapanadze i…ma problemy!!…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s