Urbano Monte – tajemnicza mapa świata

Barwny atlas świata, stworzony przez kartografa Urbano Monte (lata życia 1544-1613) 430 lat temu (w 1587 r.), niedawno został zeskanowany i odrestaurowany.

Stara mapa pokazuje świat takim, jakim on był 430 lat temu. Naukowcy odtworzyli 60 stron atlasu świata Urbano Monte, w którym przedstawiono zagadkowe istoty takie jak jednorożec Sibirin, statek-ambulans, ogromne ptaki.

Ręcznie wykonana mapa o wysokości 10 stóp została stworzona przez mało znanego kartografa Urbano Monte w 1587 roku. Monte urodził się w zamożnej rodzinie w Mediolanie i od dzieciństwa pasjonowała go geografia. Ze źródeł historycznych wiadomo, że Monte spotkał się z delegacją japońską, która odwiedziła Mediolan w 1585 roku. Dlatego na jego mapie przedstawiono poszerzone informacje o Japonii, których nie było na innych zachodnich mapach, stworzonych w tym okresie.

Monte pracował nad stworzeniem atlasu 18 lat po tym, jak Gerardus Mercator stworzył mapę, która jest obecnie używana w większości instytucji edukacyjnych i aplikacjach na smartfony. Ale mapa Montiego, w odróżnieniu od Mercatora, przedstawia Ziemię taką jak ona wygląda z obszaru bezpośrednio nad biegunem północnym. Ostatnio projekcja Mercatora została skrytykowana za jego eurocentryczny wizerunek, w którym regiony zachodnie i północne są większe niż w rzeczywistości.

Według kolekcjonera Davida Rumseya, który kupił stary atlas i przekazał go do centrum kartografii Davida Rumseya na Uniwersytecie Stanforda, które założył w 2016 roku, renesansowi kartografowie nie lubili „pustych miejsc”.

Myślę, że Monte naprawdę próbował pokazać kolisty charakter Ziemi, powiedział Ramsey. To więcej niż mapa. To instrument naukowy.

Poszczególne arkusze i kompozycje fantastycznej mapy są już dostępne w Internecie.

Ciekawe, że 430 lat temu Urbano Monte narysował wszystko bardzo poprawnie i szczegółowo. Stworzono ją zaledwie 80 lat po tym, jak Kolumb odkrył Amerykę. Ciekawe jest też to, że w bardzo krótkim czasie stworzył tak szczegółową mapę z uwzględnieniem nowych odkryć. W końcu w tamtych czasach nie było satelitów ani samolotów, nic co mogłoby stworzyć coś takiego. Aby stworzyć taką mapę 430 lat temu, trzeba by było zobaczyć Ziemię dokładnie z wysokości lotu nowoczesnego samolotu lub z orbity Ziemi.

Ciekawe jak kartografowi udało się stworzyć na tyle szczegółową mapę, że można ją nałożyć na współczesną kulę ziemską i stwierdzić zaskakującą dokładność? Interesujące jest to, że Ziemia na tej mapie nie jest przedstawiana jako kula, ale jako wypukły dysk z centrum na biegunie północnym, jak to przedstawiono na godle ONZ i wokół tej płaskiej i wypukłej Ziemi obracają się Księżyc i Słońce.

To zagadka, ponieważ mapa jest jednocześnie bardzo dokładna i do jej stworzenia potrzebne były szczegółowe dane na temat kartografii. Jej twórca wyraźnie wiedział jak wygląda nasza planeta z kosmosu, tak jakby satelita wykonujący zdjęcie znalazł się dokładnie nad biegunem północnym, ale w tym czasie autor mapy nie wiedział, że nie Słońce obraca się wokół Ziemi a odwrotnie.

źródło

źródło2

DO POBRANIA:

DOCX

PDF

***

Komentarzy 5 to “Urbano Monte – tajemnicza mapa świata”

 1. maniek Says:

  Niebocentryzm – żyjemy we wnętrzu Ziemi, część 1 – Mariusz Szczytyński

  Niebocentryzm – żyjemy we wnętrzu Ziemi, część 2 – Mariusz Szczytyński

  w kontekscie pada nazwisko tureckiego admirała Piri Rejsa …z jego mapami – podobnie ozwierciedlajace lądy – widziane z wysokosci – gdzie NASA – wysiada…

  …polecam!…mam zdrowego ćwieka – po wystąpieniu tego człeka..tym bardziej,ze tego typu mapy widziałe juz w kilku filmach…iluminate – lubia sie chwalic – ze wiedza wiecej …
  Leo Zagami …

  http://www.proroctwa.com/Leo-Zagami.htm

 2. ono mat opeja Says:

  Baa, zastanawia nie tylko dokladnosc mapy w zestawieniu z obecna wiedza ale i brak czapy lodowej na biegunach. Czyzby Ziemia przechodzila cykl cieplarniany. Odnosze wrazenie, ze Kolumb mogl bazowac na mapach wspolczesnych mu i starozytnych, Np. portugalskich zeglazy, ktorzy w owych czas byli niekwestionowanymi „wladcami” morz i oceanow, danych zrodlowych Piri Reisa, ktory tez czerpal wiedze z jeszcze wczesniejszych jemu czasow, mapach Wikingow, Egipcjan, ktore zoastaly wytarte z annalow wspolczesnej historii. Coraz wiecej danych pozwala stwierdzic, ze rowniez Slowianie plywali nie tylko po zbiornikach wodnych naszego kontynentu. Historia jest zaklamana i chyba juz niewiele osob w temacie ma watpliwosci co do tego, ze transport morski i oceaniczny pomiedzy kontynentami, przez tysiace lat, mial sie w najlepsze. Chocby dlatego, ze nie jedna kultura, cywilizacja dysponowala wystarczajacymi srodkami do podrozy miedzykontynentalnych. W odpowednim czasie, przy odpowiednich pradach mozna oplynac Ziemie bez problemu. Nacje marynistyczne nie odmowily by sobie takiej okazji. Tylko pseudo naukofcy maje jakies ale. Ale to zalezy od sponsorow i grantow. Coz, Logika mowi zupelnie cos innego.

 3. Maniek Says:

  Tutaj link o mapie.
  Przyda się i to do ukłanki.
  https://ligaziemi.wordpress.com/2017/04/24/mapa-glupcow/

  • Maria_st Says:

   Na końcu jest zdanie – puenta :
   „Więc śmiejcie się błazny z samych siebie …”

   Być może autor nie wie co napisał ……..?!

   • Maniek Says:

    Lub druga opcja,czytelnik nie rozumie co czyta.
    Znajomość czytania nie świadczy o poziomie inteligencji.
    To nie oznacza do nikogo aluzji.
    Pozdrawiam


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s