Typy budowy psychiki

Typy budowy psychiki PL (vimeo)

Jest powiedzenie: „Wszyscy są ludźmi, ale nie każdy jest Człowiekiem!” A czym oni są? I kogo szukał Diogenes z latarnią w ręku chodząc po zatłoczonej Synopie ze słowami „Szukam człowieka”? W przeciwieństwie do innych gatunków biologicznych, psychika ludzka nie jest jednoznacznie zaprogramowana, i kształtuje się pod wpływem środowiska zewnętrznego i osobistego rozumu.

01-tbp

Psychika determinuje zachowanie człowieka i składa się z następujących elementów:
– Wrodzone instynkty i bezwarunkowe odruchy. (strzałki MF)
– Stereotypy, zwyczaje, tradycje, kultura.
– Własny rozum, ograniczony przez uczucia i pamięć.
– Intuicja w ogóle – po pierwsze, informacja, przychodząca z własnych nieświadomych poziomów psychiki, po drugie – przychodząca z kolektywnej psychiki, po trzecie, wytwór obsesji.
– Boże przewodnictwo w głównym nurcie Opatrzności – opiera się na podstawach poprzedniego, z wyjątkiem urojeń i obsesji.

Te składniki są u każdego indywiduum, lecz są rozmieszczone w różny sposób, generują różne typy psychiki. Dlatego przedstawiciel gatunku „człowiek rozumny” może mieć jeden z czterech podstawowych typów budowy psychiki.

02-tbp

Zwierzęcy typ budowy psychiki – Wszystko co robi takie indywiduum, ma na celu zaspokojenie instynktów i dążenie do przyjemności: seks, jedzenie, konsumpcja towarów bez umiaru. Często jest to agresywny, pasożytniczy, antyspołeczny typ, jemu wszystko i wszyscy są dłużni, ale on sam nic nikomu nie jest zobowiązany i niczego nie jest winien, dlatego pozostawia po sobie pasmo destrukcji.

Budowa psychiki biorobota „zombi” – w podstawie takiego zachowania leży zakodowane „sam sobie” lub narzucona kultura i społeczne automatyzmy, ma te same nawyki. Takie indywiduum opiera się na autorytecie wodza, pisarza, tradycji lub po prostu przyjmuje opinię większości. W przypadku dylematu “instynkty – przyzwyczajenia” zwyciężają przyzwyczajenia. „Zombi” odmawiają arbitralnych decyzji na rzecz starych przyzwyczajeń i norm kulturowych.

Demoniczna budowa psychiki. Jego nosiciele zdolni są siłą woli przekraczać instynkty i przyzwyczajenia, wyrabiając nowe sposoby zachowania. Uzyskując władzę nad społeczeństwem, demonizm żąda bezwarunkowego służby sobie, rodząc najbardziej wyrafinowane formy tłumienia innych. Demony mogą być jak indywidualni gospodarze, woląc wyodrębnione działania w korporacjach oraz uczestnictwo w każdej innej organizacji.

Ludzka budowa psychiki. Charakteryzuje się świadomością swojej misji – bycia namiestnikiem Bożym na Ziemi. Na Rusi od starożytności mawiali: „Żyj według sumienia!” Człowiek, żyjący według sumienia, szczerze wierzy Bogu i działa jako jego namiestnik w interesie całego społeczeństwa, a wskaźnikiem tych relacji stają się okoliczności, w których człowiek podlega zgodności z sensem swoich życzeń i zamiarów. Innymi słowy, człowiek wierzy Bogu a Bóg rozmawia z ludźmi językiem życiowych okoliczności.

03-tbp

Jeszcze jeden typ budowy psychiki ludzie stworzyli sami. Kolejna nienaturalność budowy psychiki kształtuje się kiedy indywiduum używa alkoholu, tytoniu i narkotyków. Prowadzi to do poważnych naruszeń: zaczynając od pracy organów a kończąc na intelekcie i przejawie woli. Przy tym ilość wypitego alkoholu lub innych trucizn nie odgrywa znaczącej roli, według człowieka rozumnego tłumienie swojej własnej woli i intelektu jest nie do przyjęcia w zasadzie na poziomie światopoglądu.

04-tbp

Typ budowy psychiki indywiduum może z czasem się zamienić. Cała wiedza i nawyki, które niesie osobowość, stają się “do-danymi” do typu budowy psychiki i same w sobie jej nie charakteryzują, tzn. indywiduum może być wybitnym profesjonalistą, mieć bogactwo i status w społeczeństwie ale może przy tym nie być rozwiniętym Człowiekiem. W naszej opinii – normalna ludzka budowa psychiki jest wtedy, kiedy wrodzone odruchy i instynkty stają się podstawą, na której powstaje rozumne zachowanie; normalne, kiedy intuicja pozostawia informację, którą można zrozumieć za pomocą intelektualnego działania. To znaczy, że dla ludzkiej budowy psychiki jest normalne, kiedy w jej hierarchii intuicja jest wyższa od rozumu, rozum wyżej od instynktów, a wszystko to razem zapewnia pozostawanie człowieka w harmonii z biosferą Ziemi, Kosmosem i Bogiem. Normą powinno być osiągnięcie indywidualnego ludzkiego typu budowy psychiki do początku młodości. Ale zazwyczaj to się nie zdarza z powodu błędów rodzicielskich i kulturowych społeczeństwa. Jednak dojrzewając i pojmując wady swojej moralności, człowiek jest zdolny przejść do dowolnego typu budowy psychiki ludzkiej.

05-tbp

Nieludzki typ budowy psychiki ludzi staje się praprzyczyną większości problemów społecznych, dlatego ich rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku osobowościowego charakteru wejścia większości ludzi na drogę człowieczeństwa.

Bóg – Hierarchicznie Najwyższe Wszechobejmujące Zarządzanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: