Tutanchamon – genetyczny Europejczyk

Analiza DNA prawie setki egipskich mumii zaszokowała naukowców. Okazało się, że starożytni Egipcjanie nie pochodzą z Afryki.

Niemieccy naukowcy z Max Planck Institute for the Science of Human History i University of Tuebingen częściowo przywrócili genom 90 egipskich mumii sięgający wiekiem od 3500 do 1500 lat. Przeanalizowali go i doszli do następującego wniosku: starożytni Egipcjanie nie byli Afrykańczykami. Niektórzy z nich byli Turkami, inni – mieszkańcami południowej Europy i miejsc gdzie teraz leżą Izrael, Jordania, Syria, Liban, Gruzja i Abchazja.


Jedna z mumii, której genom analizowali Niemcy.


Na Uniwersytecie w Tybindze szukają, skąd by wydobyć DNA: w rękach badaczki szczęka starożytnego Egipcjanina.


Narody, które ukształtowały cywilizację starożytnego Egiptu.

Nieco wcześniej, podobne badania prowadzili biolodzy z genealogicznego centrum iGENEA w Zurychu. Analizowali materiał genetyczny z jednej mumii. Ale za to samego faraona Tutanchamona. Jego DNA wydobyto z tkanki kostnej – konkretnie z lewego ramienia i lewej nogi.

Specjaliści iGENEA porównali genom chłopca-faraona ze współczesnymi Europejczykami. Okazało się, że wielu z nich jest spokrewnionych z Tutanchamonem. Średnio połowa europejskich mężczyzn jest „Tutanchamonami”. W niektórych krajach ich liczba dochodzi do 60-70 procent – jak, na przykład w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji.

DNA porównywano po tak zwanych haplogrupach – charakterystycznych fragmentach DNA, które dziedziczy się z pokolenia na pokolenie, i które się prawie nie zmieniają. Krewni faraona mają ogólną haplogrupę R1b1a2.

Naukowcy podkreślają: tutanchamonowe R1b1a2, tak powszechne wśród europejskich mężczyzn bardzo rzadko występuje u współczesnych Egipcjan. Część nosicieli nie przekracza jednego procenta.

Czy nie jest to bardzo ciekawe, że Tutanchamon jest genetycznym Europejczykiem, – dziwi się Roman Scholz, dyrektor centrum iGENEA.

Genetyczne badania Szwajcarów i Niemców jeszcze raz potwierdziły, że współcześni Egipcjanie, w ogólnej swej masie, nie są potomkami faraonów. Po prostu nie mają z nimi – swoimi starożytnymi władcami – prawie nic wspólnego. Co w pewnym sensie tłumaczy właściwości egipskiego społeczeństwa.

Sami faraonowie nie są miejscowi.

Uważam, że wspólny przodek egipskich królów i Europejczyków żył na Kaukazie około 9500 lat temu – powiedział Scholz. – około 7 tysięcy lat temu jego bezpośredni potomkowie rozeszli się po Europie. Ktoś z nich dotarł do Egiptu i został faraonem.

PRZY OKAZJI

Przyjdzie czas i ożyją. Tak jak chcieli

Johannes Krause paleogenetyk z Uniwersytetu w Tybindze napisał w Nature Communications, że genom trzech mumii ze 151, z którymi pracowali niemieccy badacze, udało się przywrócić w całości. Ich DNA dobrze się zachowało. Dożyło do naszych czasów, jak wyraził się naukowiec. Zachowało się pomimo gorącego egipskiego klimatu, dużej wilgotności w miejscach pogrzebu i chemicznych substancji wykorzystanych do balsamowania.

Przywrócenie genomu zapowiada – w niezbyt dalekiej perspektywie – przywrócenie do życia jego właściciela. W drodze klonowania. Co usatysfakcjonuje starożytnych Egipcjan, którzy liczyli, że ktoś kiedyś ożywi ich z martwych. Dla tego stawali się mumiami. Jakby przewidywali, że prochy ciała i kości kiedyś się przydadzą.

Tutanchamon dobrze się zachował, aby kiedyś powrócić z królestwa zmarłych.

Wideo na temat:

źródło

źródło2

DO POBRANIA:

DOCX

PDF

***

Reklamy

Komentarzy 8 to “Tutanchamon – genetyczny Europejczyk”

 1. Andrzej Iwicki (@Kuszabita) Says:

  Głupota – nie byli Turkami, lec z pochodzili z Półwyspu Anatolijskiego. Turcy poawili się tam tsiące lat później!

 2. czart Says:

  polecam książkę napisaną kilkadziesiąt lat temu :Immanuel Velikovsky „Zderzenie światów” .
  https://pracownia4.wordpress.com/2011/07/20/zderzenie-swiatow-immanuel-velikovsky/
  może dzięki temu zrozumiecie,że taka dyskusja akademicka nie ma większego sensu

 3. Janek Says:

  Teraz już wiemy , że cała historia powszechna , a szczególnie polska to jedna wielka ściema.

 4. adonim Says:

  Cywilizacja Egiptu (od około 11.000 pne) ma swoje korzenie poza Atlantydą w rejonie Kaukazu który wtedy należał do Sumeru. Co do opisywanego faraona. Badania potwierdziły to co było oczywiste. To typowy Europejczyk (tudzież Andita jeśli użyjemy sformułowań z Księgi Urantii). Wszak sam biblijny Adam według tejże KU był rudowłosym mężczyzną o niebieskich oczach :) On wraz z Ewą znacznie przyczynili się do genetycznego rozwoju ówczesnego człowieka. Artykuł w „Science”, mówi: „Gen mikrocefalina (MCPH1) reguluje wielkość mózgu i wykształcił się pod wpływem silnego doboru kierunkowego w ludzkim rodowodzie ewolucyjnym. Wykazujemy, że jeden wariant genetyczny mikrocefaliny u ludzi współczesnych, który pojawił się ~ 37.000 lat temu, narastał w swej częstotliwości występowania zbyt szybko, aby mógł być porównywalny z neutralnym dryfem. Świadczy to o tym, że szerzył się on pod wpływem silnego doboru kierunkowego, aczkolwiek dokładny charakter tego doboru nie jest znany.

 5. adonim Says:

  „Uważam, że wspólny przodek egipskich królów i Europejczyków żył na Kaukazie około 9500 lat temu – powiedział Scholz. – około 7 tysięcy lat temu jego bezpośredni potomkowie rozeszli się po Europie. Ktoś z nich dotarł do Egiptu i został faraonem”. Nie 9.000 a jakieś 13.000 lat temu (mw. 11.000 pne) jak już. Kaukaz się zgadza jako rejon.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: