Tam gdzie wiele dzikich małp

01-tgwdW Brazylii kryzys polityczny. Parlament przez  impeachment większością głosów zwolnił prezydenta Dilmę Rousseff ze swych obowiązków. Następnie sąsiednie kraje, Wenezuela i Ekwador w proteście odwołały swoich ambasadorów z brazylijskiej stolicy. I tu ciekawa argumentacja. W oświadczeniu MSZ Wenezueli czytamy, że władze Republiki Boliwijskiej oceniły to co się wydarzyło w sąsiednim kraju, jako „parlamentarny zamach stanu” w ten sposób wyrażając swoją solidarność z prezydentem Dilmą Rousseff i milionami kobiet i mężczyzn, którzy wybrali ją w bezpośrednim i tajnym głosowaniu”. Logika jest taka: ten kogo wybrano przez wszystkich nie może być odwołany przez instytucję publiczną, również przez parlament. Myślę, że każda władza powinna działać w pełnej zgodności z Konstytucją. W tym celu stworzono te organy.

02-tgwd

Na tym tle wystąpienie naszego głównego specjalisty do spraw Ameryki Łacińskiej jest godnie uwagi. Konferencję poprowadził dyrektor Instytutu Ameryki Łacińskiej RAN Władimir Michajłowicz Dawydow. Oto jego analiza.

– Nie chcę teraz opisywać wszystkich faktów kryzysu politycznego, o tym można przeczytać w wiadomościach, – rozpoczął swoje przemówienie Władimir Michajłowicz, – chciałbym się tylko skupić na przyczynach i sile napędowej tego procesu.

Dziś w Brazylii ma miejsce proces polityczny spowodowany konfrontacją, obecnie już byłej prezydent Dilmy Rousseff, reprezentującej lewe skrzydło na arenie politycznej kraju, ze środowiskiem biznesu niezadowolonego z obecnej sytuacji w kraju.

Lula da Silva, poprzednik Dilmy na stanowisku prezydenta Brazylii, był bardzo popularny w środowisku biznesowym, nawet w czasie kryzysu gospodarczego w roku 2008 r. co świadczyło o tym, że partie lewej strony mogą profesjonalnie zarządzać krajem w burzliwych czasach kryzysu.

03-tgwd

Jednak w przypadku Luli i Dilmy byli oni odsunięci w związku ze swoją „narodowością”. Były prezydent, który rządził dwie kadencje oraz obecnie odsunięta Dilma przekroczyli swoje możliwości w związku ze wzrostem wydatków społecznych. Na przykład, strefa ubóstwa w Brazylii z 44% w 2013 roku zmniejszyła się osiągając 28%, wydarzenie to jest bez precedensu! Dziesiątki milionów stały się dobrymi obywatelami, wspierając swoją prezydent.

Drugim czynnikiem kryzysu politycznego zdaniem Dawydowa był niewłaściwie proporcjonalny stosunek w strukturze wydatków społecznych. Przesunięcie w stosunku wędka – ryba na stronę ryby. Nie chodzi o to aby nakarmić (dać rybę) głodnych, a o to aby zapewnić im możliwość nakarmienia siebie samemu (zapewniając wędkę).

04-tgwd

Trzecia przyczyna. W Ameryce Łacińskiej rozwój przemysłowy zajmuje 8% w porównaniu do światowego, liczba ludności również 8%. Klasa średnia, w skali światowej liczy 10%. Dlatego oddziaływanie klasy średniej na system polityczny przekracza średnią reakcję na świecie. Oznacza to, że wspomniane siły odgrywają istotną rolę w polityce. Tego nie uwzględniła w swojej polityce obalona prezydent Dilma Rousseff.

Przyczyna czwarta. Zakulisowe procesy polityczne nie znajdujące odzwierciedlenia w danych statystycznych, takie jak, przestępczość i kryminalizacja społeczeństwa, na przykład masoneria. Te zjawiska wymagają szczegółowej analizy.

– Przeanalizowaliśmy sytuację po usunięciu Dilmy i stwierdziliśmy, że będą miały miejsce zawirowania polityczne, ale do większych zmian wewnętrznych, a zwłaszcza w polityce zagranicznej nie dojdzie.  Nowy prezydent Michel Temer traktuje BRIKS tak jak poprzedniczka, uważając ten kierunek polityki za prawidłowy.

05-tgwd

Bardzo współczuję Dilmie, jej postawa w stosunku do obywateli jest mi bliska. Na przykład, Dilma Rousseff odwołała przygotowania do swojej oficjalnej wizyty w USA za szpiegostwo jej osoby ze strony amerykańskich służb specjalnych. W przeciwieństwie do Angeli Merkel w podobnej sytuacji, która przełknęła taką samą zniewagę kontynuując rozmowy z Obamą i z jeszcze większą pasją wykonując wolę „starszego brata”.

W związku z impeachmentuem Dilmy Rousseff jej polityczny potencjał nie upadł. Myślę, że jeszcze odegra ważną rolę w życiu politycznym kraju, a w następnych wyborach pokaże na co ją stać zostając ponownie prezydentem.

Władimir Matwiejew

źródło

źródło 2

 

DO POBRANIA:

DOCX

PDF

***

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: