Tajemnica czystej wody w Bajkale: bakterie

W centralnej części jeziora wodę można pić bez gotowania.

Tajemnicę szczególnej czystości wody w jeziorze Bajkał odkryli naukowcy irkuckiego Limnologicznego instytutu RAN. Okazuje się, że naturalnymi czyścicielami zbiornika wodnego są mikroorganizmy zwane bakteriofagami — wirusy, które niszczą bakterie chorobotwórcze.

Jak donosi „MK”, Doktor Nauk Biologicznych, czołowy pracownik naukowy instytutu Walentin Driukker hipoteza, że w Bajkale zamieszkują naturalni wrogowie bakterii takich jak pałeczka coli lub gronkowiec istniała od dawna. Jednak naukowcy nie mieli możliwości udowodnienia tego z braku elektronowego mikroskopu transmisyjnego dającego powiększenie 600 tysięcy raz (zwykły świetlny daje powiększenie 2-3 tysiące razy). Mając przyrządy o wielkiej mocy mogli obejrzeć w wodzie Bajkału najdrobniejsze stworzenia rozmiaru kilku nanometrów (1 nanometr jest to jedna miliardowa metra).

Irkuccy mikrobiolodzy odkryli 9 z 10 znanych nauce i jeszcze 4 nowe gatunki. Wśród nich są mikroorganizmy, które wyróżniają się szczególnie dużymi rozmiarami (dziesiątki raz większe od zwykłych bakteriofagów), a także formami. Na przykład okazało się, że w Bajkale żyją bakteriofagi w formie bąka a nawet młotka. Każdy z tych mikroorganizmów jest specyficznym kilerem dla określonych bakterii. Bakteriofagi wchodzą w jakąś konkretną bakterię, na przykład w pałeczkę coli, mnożą się, a następnie ta ginie. Najaktywniejsza walka ma miejsce w strefie przybrzeżnej jeziora zamieszkałą przez chorobotwórczą florę, napędzaną ściekami gospodarczymi. W centralnej części Bajkału woda jest na tyle dobrze oczyszczona przez bakteriofagi, że można ją pić bez gotowania.

Prawie wszystkim znalezionym bakteriofagom naukowcy sporządzili „akta osobowe” z opisem morfologicznych i genetycznych właściwości. Zakłada się, że w przyszłości bakteriofagi w powodzeniem mogą zastąpić wszystkie antybiotyki. Ich zaletą jest to, że nie zabijają całej flory organizmu, a poszczególne jej rodzaje.

Dodatkowy materiał: 7 zagadek Bajkału

źródło

źródło 2

DO POBRANIA:

DOCX

PDF

***

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Tajemnica czystej wody w Bajkale: bakterie”

  1. Ertywek Says:

    Może w jamie ustnej by znalazły zastosowanie?
    Mam nadzieję że ozon wkrótce wjedzie w użycie w Europie środkowej … w tym w Polsce.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: