Synestezja: rośnie liczba ludzi z ponadzdolnościami

Intensywna aktywność intelektualna może prowadzić do połączenia postrzegania kilku zmysłów. Naukowcy nazywają to synestezją. Dlaczego na świecie jest coraz więcej synestetyków?

Jednolite postrzeganie

W 1905 roku rosyjski biofizyk, akademik Piotr Łazariew zaczął studiowanie mechanizmów postrzegania przez człowieka świata zewnętrznego. Napisał artykuł „O wzajemnym wpływie narządów wzroku i słuchu” i opublikował kilka książek na ten temat.

„Pokazał, że synestezja, gdy dwa układy receptorów łączą się, nie jest blefem a faktem. Intuicyjnie wysunął postulat, że taki związek jest możliwy i jest to naturalny proces fizjologiczny” – powiedział o tym na konferencji „Hipokamp i pamięć: norma i patologia” Henryk Iwanicki, która odbyła się w czerwcu w Instytucie Biofizyki Teoretycznej i Eksperymentalnej Rosyjskiej Akademii Nauk.

Pomimo wielkich zasług, w 1937 r. Łazariew został oskarżony o pseudonaukę, i atakowany w prasie. Badania w tym kierunku były jednak kontynuowane.

Uczucia pomagają pamięci

W 1968 r. Radziecki neuropsycholog Aleksander Luria opublikował broszurę „Mała Księga Wielkiej Pamięci”. Opisał tam szczegółowo fenomenalne umiejętności reportera, a później profesjonalnego mnemonisty, Salomona Szereszewskiego.

Młody mężczyzna został wysłany na spotkanie z psychologiem przez swojego przełożonego, redaktora. Okazało się, że pamięć Szereszewskiego nie ma „wyraźnych granic”. Po wielu latach odtworzył on zapamiętaną serię słów.

Ujawniła się u niego niezwykle rozwiniętą synestezja – połączenie informacji z dwóch zmysłów. Dźwięki muzyki, głosy były zabarwione w jego umyśle różnymi kolorami. W sumie Szereszewski miał kilka synestezji, w których łączył przepływy pięciu zmysłów.

Jego obserwacje pozwoliły Lurii dojść do wniosku, że synestezja przyczynia się do dobrego przechowywania informacji w pamięci.

„Dlaczego potrzebujemy synestezji? Niszczy ona nieokreśloność” – uważa Henryk Iwanicki.

Ogłosił wyniki eksperymentu przeprowadzonego w jego laboratorium. Z sześciu fragmentów konieczne było złożenie dwóch całych postaci: kwadratu i prostokąta. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem w ciągu kilku minut, nie zauważając, że istnieje wiele opcji montażu. Malowanie postaci w różnych kolorach nie eliminowało dwuznaczności. Dopiero dodanie kolejnego znaku – rysunku węża – pozwoliło poprawnie rozwiązać zadanie.

Według profesora każdy nowy znak ułatwia zapamiętywanie. Na tym oparte są techniki mnemoniczne. To wyjaśnia również, dlaczego synestetycy mają dobrą pamięć.

Twórczość i synestezja

W dzisiejszych czasach synestezja jest w centrum zainteresowania naukowców. Na przykład neuropsycholog Willanur Ramachandran w swojej książce „Mózg opowiada. Co czyni nas ludźmi” opisuje postrzeganie pacjenta-synestetyka. Naokoło twarzy każdego człowieka widział kolorową aureolę. Alkohol wzmacniał doznanie: kolor stawał się intensywniejszy i rozchodził po całym człowieku.

U tego pacjenta zdiagnozowano zespół Aspergera, specjalną formę autyzmu, która utrudnia komunikację. Nie potrafił intuicyjnie czytać emocji, musiał wyciągać z nich wnioski na podstawie kontekstu. Ponadto każda emocja miała swój własny kolor.

Nie ma zgody co do tego, w jaki sposób zachodzi proces synestezji. Można ją odziedziczyć lub może powstać w wyniku przystosowania organizmu do zmian środowiskowych.

Według jednej hipotezy synestezja rozwija się, gdy dziecko poznaje abstrakcyjne pojęcia: litery, cyfry.

„Po tym, jak przemysł poligraficzny zaczął produkować kolorowe elementarze, liczba synestetyków wzrosła. Litera A – arbuz. Jest pomalowana na czerwono. B – banan, pomalowana na żółto. Ten, kto jest genetycznie predysponowany do fuzji systemów receptorowych, maluje litery w swojej głowie. Stopniowo pozostaje to jako stały znak. Co więcej, człowiek nie zdaje sobie z tego sprawy” – powiedział Henryk Iwanicki.

Nic dziwnego, że najczęstszymi rodzajami synestezji są kolory grafo-kolorowe i cyfro-kolorowe.

Wcześniej istniało dwa procent synestetyków wśród ludzi, teraz jest ich dwanaście. Nie jest jasne ze względu na co metody ich rozpoznawania uległy poprawie, takich osób jest więcej – przekonuje profesor.

W artykule opublikowanym w najnowszym numerze czasopisma „Sukcesy nauk fizycznych” sugeruje, że praca intelektualna i kreatywność przyczyniają się do wzrostu liczby synestetyków.

Praca artysty, pisarza, kompozytora, naukowca wymaga asocjacyjnego myślenia opartego na wyliczeniu wielu powiązań między skupiskami neuronów. Jeśli system hamowania w mózgu jest nieodpowiedni, może wystąpić kombinacja przepływów informacji.

„Dla wielu kreatywnych ludzi z intensywną pracą umysłową percepcja receptorów łączy się, co tworzy żywy świat nowych obrazów w modelu wirtualnego mózgu”, podsumowuje.

źródło

Komentarzy 10 to “Synestezja: rośnie liczba ludzi z ponadzdolnościami”

 1. Gabriela Says:

  Coraz częściej rodzą się X-MEN …to nie uniknione… przyszłość

  • Andrzej Says:

   Pozdrawiam serdecznie Gabriela
   Oni się nie rodzą , oni cały czas tutaj są ,każdy z nas ma cały „pakiet” -to my jesteśmy!!!! , tylko zadajemy się na „nich ” bo cóż my jesteśmy tylko tacy mali , słabi , poddani a oni to są mocarze , bogowie , święci , mają wiedzę oni mają dar a ja no cóż ( hhaa) nie no gdzie tam ja , bo nie wiem kim jesteśmy a jest JA I ON JEDNO JESTEŚMY , piękne bo krótko pokazuje -mówi że nie ma inności , słabości , poddaństwa uległości , panowania itd.
   Nie ma gdzieś tam , i nie ma ktoś oni JESTEŚMY , tak mamy to wszystko , korzystaj z tego pomału otwieraj , poznawaj wzbudzaj „wiarę” w to Kim jesteś .

   Cudownego stanu istnienia .

 2. Enigmatis Says:

  Myślę, że średnia ilość takich ludzi w społeczeństwie jest stała, ewentualnie uzależniona od jakiś zmiennych środowiskowych. Wydaje się, że jest ich coraz więcej, albowiem ludzi przybywa tak samo jak dostęp do internetu, gdzie takie osoby łatwiej „wyłuskać” nawet nie tyle, że sami się ujawniają, co ktoś, gdzieś, poznał osobiście lub poprzez znajomego o takim przypadku a później to już kwestia dokładnego namierzenia takiej osoby przez zainteresowanych. W krajach rozwiniętych takie osoby to autystyczne osoby a w krajach trzeciego świata? Szamani? Uzdrowiciele? Jasnowidze?

  • Gabriela Says:

   Jest w tym wiele racji ale do takich zdolności przyczynia sie tez mutacja naszych genów, naturalny proces zmian powstałych z powodów napromieniowania. Nosimy w sobie geny zmodyfikowane przez próby nuklearne, zanieczyszczenia odpadami radioaktywnymi, wchałanianym plastikiem poprzez wodę i jedzenie. To wszystko przyczynia sie do nasilenia mutacji i przebiega ona w szybszym tempie niz bywało wczesniej. Nie da się zaprzeczyc tym wpływom. Oczywiście zawsze, odkąd istnieją ludzie, pojawiają się osobniki , których mózgi korzystają z większych obszarów swojego potencjału.

 3. synestyk Says:

  Synestezja nie ma nic wspolnego z autyzmem, tudziez z szamanizmem, jasnowidzeniem czy z uzdrawianiem, jak sugeruje Enigamtis. Synestezja to odbieranie, np. cyfr, liter, niektoryh liczb, muzyki wieloma roznymi zmyslami rownoczesnie. To pelniejsze odbieranie niektorych obiektow rzeczywistosci odbywa sie spontanicznie, a sposob odbioru tej rzeczywistosci prawdopodobnie dla kazdego synestyka jest jedyny i niepowtarzalny.

  • Gabriela Says:

   Nie byłabym tego taka pewna czy synestezja nie ma nic wspólnego z wymienionymi przez Ciebie pojęciami. To że powstał nowy termin nie oznacza ze inne są juz na tyle ogarnięte i sklasyfikowane że w stu procentach mozemy wykluczyć powiązania . Nikt nie wie co kryje się w mózgach tzw autystyków, schizofreników i tym podobnych. Kwestia na ile mozg danego człowieka potrafi pracowac z takimi zdolnościami .

   • synestyk Says:

    Gabriela, prosze nie mylmy pojec. Nie kazdy chory na autyzm jest synestykiem i nie kazdy synestyk choruje na autyzm badz posiada schizofrenie. Synestykiem moze byc kazdy, Synestezja polega na odbieraniu rzeczywistosci roznymi zmyslami rownoczesnie, dajac tym samym pelniejszy i ciekawszy wglad w rzeczywistosc. Dla przykladu mozesz intensywniej przezywac muzyke, bo oprocz zmyslu sluchu odbierasz ja tez wzrokiem i wechem. Wiem, co pisze, bo naleze jak sie okazuje do tej nielicznej grupy populacji, ktora posiada ten dar. Zanim uslyszalam o synestezji, a bylo to stosunkowo nie tak dawno temu, jakies 8-10 lat temu, sadzilam, ze kazdy z nas w podobny sposob co ja widzi litery, liczby, ludzi, obrazy,, slyszy muzyke. Jednak, jak sie okazalo, bylam w bledzie. To, ze moj mozg przetwarza pewne bodzce nieco inaczej, nie oznacza, ze mam autyzm badz cierpie na schizofrenie.
    Powiedzialabym wiecej, jestem wdzieczna, iz mam mozliwosc delektowac sie rzeczywistoscia bardziej wielowymiarowo. Staram sie otaczac takimi elementami, ktore dostrajaja sie do mojej matrycy vitonowej. Muzyke odbieram kolorami i slucham tylko takiej, ktora wibruje od amarantow. poprzez czyste roze do fioletow, blekitow, akwamaryny. Organicznie odruca mnie od wszelkiej masci brazow, oranzow i brudnych zieleni.

    • Gabriela Says:

     no dobrze, zgadzam sie z Twoimi pojęciami, masz doświadczenie więc pewnie wiesz co piszesz, ale…to nie wyklucza, ze Ci ktorzy zdiagnozowany mają autyzm czy schizofrenie są wykluczeni. Wręcz wydaje mnie się, że nie kazdy potrafi udzwignąć cięzar takiego „daru”, jak to nazwałaś, i czasem mózg szuka sposobów na poradzenie sobie w takiej okoliczności. Absolutnie nie uważam , ze tylko i wyłącznie ludzie w jakiś sposób zdiagnozowani są synestykami ale myślę, ze jednak cos w tym jest. Pozdrawiam ciepło i zyczę wielu wrażen przy „oglądaniu muzyki” :)

 4. ..................................... Says:

  trochę nie w temacie ale pośrednio koło tematu………………………………….kilka dni temu na jedynce leciał program o śmieciach polska śmietnik europy hałdy plastiku z niemiec i innych krajów palenie tych plastikowych hałd żeby było miejsce na przyjęcie następnych ton plastiku oczywiście za pieniądze,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,przebudzeni słowianie zjadający europejskie śmieci……………………………………………ale to to pikuś okazało się że to tajlandia najwięcej skupuje tegoż plastiku wysokie duże hałdy i hordy ludzi wędrujące po tych hałdach ale to też pikuś…………………………………………….w rogu ekranu malutkimi literkami podano komunikat——————————————-naukowcy amerykańscy wykryli cząsteczki mikroplastiku w wodzie deszczowej i na arktyce——————————————————-nikt tego nie komentował i nie poruszano tego tematu następnego dnia na -wp- pojawił się artykuł że naukowcy amerykańscy wykryli w wodzie deszczowej również pestycydy metale ciężkie nikotynę bakterie oleje i leki—————————————nie wykryto tylko alkoholu i narkotyków i niestety za darmo nie da się odurzyć……………………………………………….najgorsze z tego są prawdopodobnie mikrocząsteczki plastiku jeśli są w wodzie deszczowej to znaczy że są w całej wodzie na ziemi jeśli są w wodzie to także są w powietrzu w atmosferze i są też w ziemi jeśli mikroplastik dotarł już na arktykę to znaczy że jest na całej ziemi i ma obieg -ziemia-woda-powietrze-……………………………………jakiś czas temu były kiełbasy ze skórką plastikową jeden człowiek stwierdził że ma mocny żołądek i zjadł kiełbasę nie zdejmując skórki po jakimś czasie ból był tak silny że trzeba było wezwać pogotowie………………………………………..niedawno u martwego wieloryba znaleziono w żołądku 50 lub 70 kg……………plastiku w żołądku rekina było chyba 5 kg……..tego plastiku znaleziono go również w żołądkach delfinów wielokrotnie już pisano o pojedynczych przypadkach wielorybów i delfinów wypływających na brzeg i ginących ale znane są też przypadki kiedy po kilkanaście sztuk wypływało na brzeg,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,podają że niby zakłócenia magnetyczne ale nic nie mówią o sekcji zwłok i czy te ssaki też miały plastik w żołądkach przy silnym bólu te zwierzęta mogą płynąć chaotycznie przed siebie……………………………………plastik wynaleźli usmańcy———————sztuczny kraj sztuczny plastik sztuczna inteligencja————————————-albo im go dano już chyba kilkadziesiąt lat wstecz rozprowadzili go po wszystkich krajach jak świeże bułeczki nikt nie zaprotestował……………………………………….na oceanie spokojnym pomiędzy azją a amerykami pływa wyspa plastiku wielkości polski,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,jeśli mikrocząsteczki są w powietrzu wodzie i ziemi to prawdopodobnie rośliny też go pobierają zwłaszcza te modyfikowane -gmo- typu kukurydza zboża kartofle jabłka pomidory i inne……………………………………zwierzęta jedzą rośliny ludzie jedzą i zwierzęta i rośliny………………………………………..i teraz pytanie ile na dzisiaj może być tych mikrocząsteczek w organizmach……………………może są w mięśniach w skórze we krwi i w innych organach……………………………………………..i następne pytanie jaka ilość tego plastiku jest potrzebna by zabić organizm żywy ciało np::::::człowieka…………………………..nic nie słychać o tego typu badaniach nikt nic o tym nie mówi nawet oddychając prawdopodobnie pobieramy te mikrocząsteczki z powietrza—————————nie wierzę by te elity światowe nie wiedziały o tym i nie robiłyby żadnych badań chyba wiedzą doskonale co się dzieje ale siedzą cicho…………………………………………i następny temat wielu pisze i mówi o miłości samorealizacji kreacji materializacji i innych podobnych pojęciach używanych obecnie i będących w modzie wielu twierdzi że ma tego typu możliwości zdolności itd……………………………podobno do tego jest wielu x-manów super-manów i innych super-womanów…………pytanie dlaczego nie dostrzegli w czas problemu nie zlokalizowali go i nie usuneli………………………………………..materializacja kreacja czystej ziemi bez plastiku,,,,,,,,,,,,,,,,,,napewno było wiele takich prób,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,miliony ludzi pewnie tak medytowało,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,następne miliony pewnie zanosiło modlitwy do============= ale na dzisiaj jakoś to nie zadziałało——————–dzisiejsze super-istoty zdaje się nie mają takich możliwości,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,takie możliwości miały prawdopodobnie dawne cywilizacje starsze od atlantydy gdyż tamci chyba też brudzili wokoło siebie……………………………………………..super-mani na amerykańskich filmach coś tam ratują porządkują (((filmach fabularnych))) tutaj jesli chodzi o mikroplastik i inne zanieczyszczenia w przypadku ziemi to się nie sprawdziło………………………………………………..dodam że w ostatnich latach na pacjentach chorych albo umierających robi się wiele badań jakieś badania nie wiadomo po co sam woziłem kogoś umierającego i także chorego kilkakrotnie przez prawie cały dzień użyczono mi łaskawie wózek w szpitalu robiono tysiące badań i nic pomocy nie było ludzie umierają zostało mnóstwo wyników tych badań————————————-pytanie do czego im te tysiące badań jest potrzebne czego takiego szukają w ciałach ludzkich………………………………………………..można oczywiście rozpisywać się o tych kreacjach materializacjach itd…………………papier wszystko wytrzyma zarówno dobre jak i niedobre rozpiski na dzisiaj nie ma przeniesienia efektów zapisywania z papieru na świat rzeczywisty……………………………………………….to samo zdaje się dotyczy wody tam też można wszystko zapisać,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,tylko ludzie na dzisiaj chyba za bardzo nie potrafią wpisać pozytywów do tej wody ani na dłuższy ani na krótszy czas,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,natomiast niedobre zapisy,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,robione są od dawna,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,bez wiedzy ludzi i chyba wbrew woli ludzi i woda w przeciwieństwie do papieru działa w świecie realnym dla organizmów żywych…………………………………..są oczywiście oczyszczalnie uzdatniacze tej wody i inne reklamowane podprodukty ale to chyba jest proste jak drut kolczasty………………………………………..oczyszczalnia usunie metale ciężkie oleje i być może wiele innych brudów ——————————————-nie jestem chemikiem nie mam pewności ale chyba obecne oczyszczalnie nie usuną,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,leków pestycydów mikroplastiku lub niektórych bakterii,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,nic nie słychać na dzień dzisiejszy o tym by ktokolwiek robił jakieś specjalistyczne oczyszczalnie do tej wody i chyba nieprędko ktokolwiek tym się zajmie………………………………………………………..


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s