Starożytni Ariowie pochodzą z Syberii – największe badania DNA

Naukowiec z Kemerowa Aleksiej Fribus, docent katedry archeologii Kemerowskiego Państwowego Uniwersytetu w ramach międzynarodowej grupy naukowców udowodnił, że starożytni Aryjczycy przybyli do Indii z Syberii, podały służby prasowe KemSU.

Naukowcy przeprowadzili największe badanie DNA starożytnych ludzi w historii i podsumowali wyniki w artykule „Formowanie populacji ludzkich w Azji Południowej i Środkowej”, opublikowanym w czasopiśmie Science.

Artykuł naukowy jest wynikiem współpracy genetyków, antropologów i archeologów. Badanie koordynowane było przez znanego genetyka z Harvardu University, Davida Reicha. Ponadto oprócz naukowców z Rosji i USA do projektu badawczego przystąpili ludzie z Austrii, Niemiec, Pakistanu, Indii, Afganistanu, Włoch, Hiszpanii, Anglii, Irlandii Północnej, Kazachstanu, Kirgistanu, Chorwacji, Czech, Irlandii, Uzbekistanu, Kanady i Portugalii.

Na podstawie analizy genomu 524 wcześniej niezbadanych starożytnych ludzi naukowcy potwierdzili teorię migracji nosicieli języków indoeuropejskich ze Stepowej Eurazji do Indii. Na przykład genom ludzi – mówiących językami indoeuropejskimi znaleziono wśród ludności zamieszkującej Indie kilka tysięcy lat temu.

„Pojawienie się starożytnych Aryjczyków w północnych Indiach w drugiej połowie drugiego tysiąclecia pne. wiąże się z migracjami populacji ze strefy stepowej Eurazji, w tym zachodniej Syberii (kultura Andronowska) ”- potwierdziły badania.

Ponadto imigranci ze stepów syberyjskich stali się elitą wśród ludności Indii – wśród braminów (przedstawicieli najwyższej kasty indyjskiej) odsetek „genów stepowych” jest większy niż u innych grup.

źródło

DO POBRANIA:

DOCX

PDF

***

Komentarze 4 to “Starożytni Ariowie pochodzą z Syberii – największe badania DNA”

 1. bla bla Says:

  No nie przekonal mnie ten artykul. Jakich 524 starozytnych ludzi, skand Ci ludzie sie wzieli? Jakim cudem naukowcy wiedza jakim jezykiem mowili ludzie kilka tysiecy lat temu, Wiadomosci wyssane z palca.

  • treborok Says:

   Ze szczątków ludzi (DNA), z grobów, w których były napisy. Czy myślenie boli? To jest wynik prac lingwistycznych, na podstawie ornamentyki itd. Poczytaj co się dzieje w temacie i nie pisz głupot.

 2. gnago Says:

  króciutko , bardzo króciutko to w zasadzie jedynie zasygnalizowanie artykułu. A jego samego brak

 3. Robert Żabiński Says:

  Z Syberii poniekąd tak, ale to kilkanaście/kilkaset tysięcy lat po opuszczeniu swojej dziewiczej kolebki – Hiperborei umieszczonej na Oceanie Arktycznym.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s