Nasi przodkowie tworzyli ŁAD w rodzinie

01-nptNa Rusi wedyjskiej była tradycja w małżeństwie – jeden dzień w tygodniu (zazwyczaj szósty) znajdowano czas, żeby pobyć ze sobą razem (odkładano zajęcia, dzieci zajmowały się swoimi sprawami lub wysyłano je do babć) i poświęcano go na tworzenie ładu w ich związku. Nazywano ten proces WYBACZANIEM.

Małżonkowie szczerze mówili sobie o swoich krzywdach i prosili o wybaczanie za swoje błędy, opowiadali o swoich przeżyciach w małżeństwie związanymi z takim lub innym zachowaniem małżonka, o tym co było miłe lub niemiłe, omawiali wychowanie dzieci, stosunki wzajemne z rodzicami i innymi krewnymi, dzielili się tym czego brakuje im w związku, a czego pragnęliby więcej od siebie … I nie wychodzili z domu do momentu kiedy kwestie nie zostały rozwiązane, póki każda ze stron nie czuła się zaspokojona wspólnym porozumieniem, komunikacją.

Mieli czas do wieczora (albo do rana), tzn. określali jakiś termin zakończenia „pertraktacji”, ponieważ i mąż i żona rozumieli, że czas mają ograniczony i w niektórych kwestiach będą musieli iść na ustępstwa.

Być może zaraz pojawi się u was pytanie, dlaczego od razu nie można powiedzieć tego co się nie podoba? Po co czekać? Rzecz w tym, że w tym przypadku obowiązywała zasada „nie rąb na gorąco”, czyli chodziło o to żeby małżonkowie mieli czas do namysłu, czy rzeczywiście mają rację w swojej krzywdzie, czas na zrozumienie siebie, a dopiero potem przekazanie swoich przemyśleń na rodzinnej naradzie. Oczywiście, jeżeli ktoś nagle nie mógł wytrzymać do wyznaczonego dnia i musiał się wypowiedzieć, nikt nie mówił „Nie, naprawdę, poczekajmy!”.

Taka praktyka dawała możliwość i kobiecie i mężczyźnie bycia pewnym tego, że się ich posłucha, usłyszy, że mogą powiedzieć to co jest dla nich ważne, że nie będą mieć „niedokończonych” uczuć i sytuacji.

Zgodzicie się, że w naszym energicznym rytmie życia po prostu nie zawsze macie czas usiąść i porozmawiać szczerze, a wyodrębnienie takiego dnia może być tą chwilą, która pomoże żyć w zgodzie i harmonii.

Naturalnie, żeby taki dzień ustalić potrzeba chęci obojga małżonków i ich właściwe nastawienie do takiej komunikacji. Być może ludzie, którzy nie przyzwyczaili się mówić o swoich uczuciach, noszący wszystko w sobie, na początku trudno im będzie się otworzyć, ale jak to się mówi, apetyt rośnie w miarę jedzenia! Dla małżonków jest ważne aby rozmawiali ze sobą, wyjaśniali sprawy, żyli w zaufaniu i porozumieniu. I ta praktyka jest jednym z możliwych kroków ku temu.

W tym dniu, możecie powiedzieć sobie bardzo wiele … możecie pomyśleć jak razem będziecie rozwijać się na wszystkich czterech poziomach — fizycznym, społecznym, intelektualnym i duchowym.
Na Rusi ten obrzęd nosił nazwę LIKOWANIE (radowanie) — to znaczy postawienie ogólnych celów w nadchodzącym tygodniu.

Warto więc korzystać z doświadczenia naszych Sławnych Przodków i tworzyć Szczęśliwe Rodziny, gdzie każdy z małżonków znajduje się w stanie dobroci, wdzięczności i zadowolenia. Przecież właśnie szczęśliwe rodziny tworzą Świat Harmonijnym!

źródło

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: