Jakie mamy sny w przededniu śmierci?

Specjaliści z Amerykańskiego Centrum Hospicjum i Opieki Paliatywnej w Buffalo obserwują pacjentów od 10 lat. Dokonali oni dość intrygującego odkrycia: okazuje się, że na krótko przed śmiercią ludzie zaczynają mieć podobne sny.

Osoby, które przeszły tzw. śmierć kliniczną, czyli odwracalny etap śmierci, będący swego rodzaju okresem przejściowym między życiem a śmiercią biologiczną, często mówią o dziwnych wizjach. Z reguły całe życie przewija im się przed oczami, po czym znajdują się w ciemnym tunelu, który kończy się jasnym światłem, inni spotykają dawno zmarłych krewnych.

10-letnie badania przeprowadzone przez lekarzy z Centrum Hospicjum i Opieki Paliatywnej w Buffalo, kierowanego przez Christophera Kerra, pokazuje, że na trzy tygodnie przed śmiercią ludzie zaczynają mieć dziwne wizje – podobne sny. Obserwując w tym czasie ponad 13 tysięcy umierających pacjentów, eksperci stwierdzili, że 88% tych ludzi w przededniu śmierci ma niezwykle żywe sny.

Według słów pacjentów w 72% przypadkach we śnie komunikowali się ze zmarłą rodziną i przyjaciółmi, jednocześnie doświadczając z ich strony ciepłych uczuć. 59% pacjentów w ostatnich snach pakowało walizki lub kupowało bilety – wybierali się w ostatnią podróż. Niektórzy byli już w pociągu lub w samolocie, a czasem znajdowali obok siebie dawno zmarłych krewnych, z którymi radośnie się komunikowali.

29% pacjentów widziało swoich bliskich i przyjaciół we śnie, ale wyłącznie żywych. Wreszcie 28% widziało w swoich snach różne wspomnienia z przemijającego życia – zdarzenia, które pozostawiły przyjemne wrażenia. Wyjątkiem były umierające dzieci: najczęściej śniły im się zmarłe zwierzaki, które rozpoznawały. Śnili im się również dorośli, ale mali pacjenci ich nie pamiętali.

Tajemnicze sny pojawiały się około 10-11 tygodni przed śmiercią, a w ciągu 3 tygodni ich częstotliwość gwałtownie wzrastała, a sny stawały się coraz jaśniejsze. Niestety Christopher Kerr i jego zespół nie potrafili wyjaśnić tego zjawiska. Być może w przeddzień śmierci w mózgu zaczynają zachodzić pewne zmiany, które prowadzą do pojawienia się takich snów. Jedno jest pewne: uspokaja to ludzi i zmniejsza lęk przed rychłą śmiercią.

źródło
źródło2

DO POBRANIA:

DOCX

PDF

***

Komentarze 2 to “Jakie mamy sny w przededniu śmierci?”

 1. Marcino Says:

  Obstawiam ze dorosli byli swiadomi swojej nadchodzacej smierci badz po prostu poddawali sie i chcieli umrzec. I na jawie mysleli o tym intensywnie, tmbardzoej ze w hospicum raczej nie ma duzo obowiazko i wiekszosc czasu mozna odpoczwac i rozmyslac. Stad pojawialy im sie takie sny jako echo podswiadomosci z jawy.
  To wynika z kultury/religii/wycowania.
  I to dlatego dzieci myslaly o swoich zwierzatkach.
  Czlowieka mozg zawsze nam slodzi rzeczywistosc. To chyba naturalne.

 2. anon Says:

  trzeba jeszcze sprawdzić wpływ podawanych leków, w pewnością im bliżej śmierci tym więcej morfiny i innych narkotycznych leków, które z pewnością wywołują sny. Niestety , ale sądzę że ten drobiazg sprowadza cały eksperyment jako nieudany


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: