Historia, nauka czy fikcja

Ruś – Orda PL cz.8

O Mongoło-tatarskim najeździe każdy słyszał. Każdy wie, że w rezultacie tego pochodu w 1237 roku, Ruś na wieki pogrążyła się w mroki nędzy, niewiedzy, okrucieństwa i przemocy, popadając w ekonomiczną i polityczną zależność od swoich ciemięzców mongolskich chanów i władców Złotej Ordy. Szkolne podręczniki do historii mówią o tym wprost. Mongoło-tatarska Orda to dzikie, koczownicze plemiona nie mające swojego piśmiennictwa i kultury, które najechały terytorium średniowiecznej Rusi z dalekich granic Chin, uprzednio je zdobywając i obracając w 300 letnią niewolę od 13 do 15 wieku. Uważa się, że Mongoło-tatarski najazd przyniósł ze sobą ruskiemu narodowi nieszczęścia i biedę, doprowadził do ogromnych ofiar w ludziach, zniszczenia i rozgrabienia materialnego i duchowego cofając ekonomiczny i kulturalny rozwój rusi w stosunku do europy na trzy stulecia. Dzisiaj jest to powszechnie znane.
Ale czy tak było w rzeczywistości?

Ruś – Orda PL (vimeo)

Ruś – Orda PL (anyfiles)

Ruś – Orda PL (wersja tekstowa)

——–

W którym wieku żył Chrystus PL cz.9

W tradycyjnych źródłach czytamy, że ukrzyżowanie Chrystusa miało miejsce na wzgórzu Golgota (Kalwaria) w Jerozolimie, które to miejsce istnieje do dziś. O tym mówią wszystkie kanoniczne Ewangelie świata. Tym nie mniej, w samych Ewangeliach zawarte są bezpośrednie wskazówki całkowicie innego miejsca tych dramatycznych wydarzeń.

W którym wieku żył Chrystus PL (vimeo)

W którym wieku żył Chrystus PL (anyfiles)

Gdzie ukrzyżowano Chrystusa i kiedy żył apostoł Paweł (artykuł uzupełniający)

—–

Zapomniana Jerozolima PL cz.10

Z cyklu “Historia, nauka czy fikcja” część 10 serii “Zapomniana Jerozolima PL”
Tradycyjna historia przekonuje nas, że ogólnie wszystkie fakty historyczne dawno zostały zweryfikowane i uznane i nie ma sensu w dowodzeniu ich prawdziwości. W rzeczywistości jednak nie zawsze tak jest. Na przykład studiując jeden z ważniejszych dokumentów w historii ludzkości — Biblię Fomienko i Nosowski odkryli, że pod nazwą Jeruzalem w Starym i Nowym Testamencie zostało opisane nie to współczesne Jeruzalem – ale całkiem inne miasto.

Zapomniana Jerozolima PL (dailymotion)

Zapomniana Jerozolima PL (youtube)

Zapomniana Jerozolima PL (anyfile)

——–

Etruskowie to Rosjanie PL cz.23

Etruskowie – tajemniczy lud, który stworzył wspaniałą kulturę i sztukę. Etruska architektura, rzeźba, i oczywiście freski są olśniewające. Zachowało się wiele artefaktów z ich kultury, ale wciąż nie jest jasne pochodzenie twórców tych dzieł. Współczesna nauka akademicka rozważa kilka wersji pochodzenia Etrusków (nazwa — Rasenna, Rasna), zamieszkałych w starożytności na północnym-zachodzie Półwyspu Apenińskiego. Zazwyczaj są oni identyfikowani z ludnością zachodniej Azji Mniejszej. Według Herodota, Etruskowie wywoodzą się z Tyrrhenów. A może nie staramy się odpowiedzieć na pytanie o pochodzenie Etrusków za pomocą … języka rosyjskiego? “Co ma wspólnego język rosyjski ze starożytną historią ludzi, którzy kiedyś żyli na terenie obecnych Włoch, i którzy są tak daleko od dzisiejszej Rosji?” – Jeśli zapytamy sceptyka i zwolennika nauki akademickiej odpowie kategorycznie – “nic”.

Etruskowie to Rosjanie PL (anyfiles)

Etruskowie to Rosjanie PL (tekst uzupełniający)

———–

DO POBRANIA W NAJLEPSZEJ JAKOŚCI

————

Komentarze 2 to “Historia, nauka czy fikcja”

  1. Free Says:

    Nie mogę znaleźć :Moskiewski Kreml” czy ju jest dostępny film?Dziękuję za odpowiedź


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: