Francuskie media: słaba ekonomia Rosji jest mitem, to trzecia gospodarka świata

„W ciągu ostatnich trzech-czterech latach”, – pisze popularna francuska gazeta Boulevard Voltaire. „Mieszkańcy Europy, i w szerszym sensie – Zachodu, regularnie spotykają się ze stwierdzeniem, że ekonomia naszego wschodniego sąsiada jest słaba. W rzeczywistości wszystko jest zupełnie odwrotnie.”

„Zachód, w obliczu upokarzających dla siebie wyzwań, które jedno po drugim zademonstrowała w ciągu ostatnich kilku lat Rosja, po prostu wymyślił ten mit aby poprzez własną prasę pokrzepić siebie. Dopingować, jeśli być uczciwym, jest po co, przecież Władimir Putin nie tylko odtrąbił triumfalne zwycięstwo w wyborach, ale też osiągnął wielki sukces w Syrii, zademonstrował zaawansowany sprzęt wojskowy, wytrzymał skonsolidowany nacisk NATO, i pokazał pełną wyższość Rosji nad sojuszem poprzez tarczę strategiczną (w Syrii) i wielu innych obszarach. „Rosja jest silna”, tak można powiedzieć, ale czy dotyczy to również gospodarki? Boję się, że zmartwię tym wielu z was, ale tak – dotyczy. Weźmy chociażby najnowsze oświadczenie naszych (Francuskich) władz, że gospodarka rosyjska jest tak słaba, że znajduje się na tym samym poziomie co hiszpańska. Zaraz tą tezę wyjaśnijmy.

Według badań tak poważnych zachodnich organizacji, jak FMI (centrum zlokalizowanego w Waszyngtonie), w 2017 roku PKB Hiszpanii wyniosło 1 768 miliardów dolarów, podczas gdy w Rosji prawie taki sam wskaźnik jak w Niemczech – 4,149 miliarda dolarów. Oznacza to, że nawet zgodnie z tym kryterium Rosja jest piątą lub szóstą gospodarką świata. Ale to nie wszystko. Rosja zajmuje trzecie miejsce w świecie po względem konsumpcji energii elektrycznej. Od czasu dojścia Putina do władzy w 2000 roku, dobrobyt Rosjan potroił się. A wzrost gospodarczy teraz, spadając od 2013 r., pomimo wszystko – wyniósł 1,5%, czyli tyle samo, co we Francji. A co z bezrobociem? W Rosji jest znacznie niższe niż tutaj – tylko 5%. Ponadto wspomniany powyżej spadek wzrostu gospodarczego nie wynikał z sankcji zachodnich, lecz z obniżenia cen ropy naftowej. Sankcje, cały ten głupi i archaiczny protekcjonizm, wręcz przeciwnie, przyczyniły się do powstania silnej i bardziej dochodowej gospodarki krajowej w Rosji.

I tutaj eksperci z Zachodu wynaleźli inny mit – podobno Rosja jest całkowicie uzależniona od zysków z eksportu gazu i ropy. Ale liczby mówią dokładnie co innego! Zyski z ropy naftowej na dzień dzisiejszy wynoszą 29% rosyjskiego PKB – to dużo, tak, ale wciąż jest to mniejsza część! Pozostałe 71% PKB nie ma nic wspólnego z ropą naftową. Porównywać Rosję z Wenezuelą, jak to pewnego razu zrobił minister spraw zagranicznych Francji jest całkiem bezsensowne.

A co z budżetem? Dług narodowy w Rosji wynosi 22 procent PKB w porównaniu do 96 procent we Francji! Podatki w Rosji są kilkakrotnie niższe, co potwierdza nawet amerykański think tank Heritage Foundation. I nie zapominajmy o dewaluacji kursów! Z tej ewidencji możemy dorzucić PKB Rosji jeszcze minimum trzecią część.

Innymi słowy, czy to się komuś podoba czy nie, Rosja jest niewątpliwie drugą lub trzecią gospodarką świata po Chinach i Stanach Zjednoczonych. A jeśli Putinowi (który osiągnął takie sukcesy) brakuje „wizji strategicznej” według naszych władz, to co możemy powiedzieć o Francji, a nawet o Stanach Zjednoczonych, pogrążonych w szalonych długach i wojnach handlowych?

Jak zwykle, rzeczywistość nie jest taka, jaką przedstawiają nam nasi politycy …

Elity Francji znów ukrywają prawdę … ”

źródło

źródło2

DO POBRANIA:

DOCX

PDF

***

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s