Chrońmy się przed niebezpiecznymi warzywami i owocami

Wiosną piękne i pachnące warzywa, owoce i jagody dosłownie atakują potencjalnego nabywcę. Są sprzedawane na każdym rogu, półki sklepowe wyginają się od nadmiaru tego towaru, a sprzedawcy na rynku aktywnie zachęcają klientów do spróbowania „bardzo soczystej brzoskwini”. Ale nie zapominajmy, że „piękne” nie znaczy dobre.

W piątek, 18 maja, Rospotrebnadzor poinformował o walce z warzywami niespełniającymi norm. Okazało się, że w pierwszym kwartale tego roku 56 ton produktów było nieodpowiednich. Spośród nich prawie 13 ton pochodziło z zagranicy. W rezultacie wszystkie towary zostały wycofane ze sprzedaży. W ubiegłym roku departament odrzucił ponad 680 ton. Czym grozi kupowanie szkodliwego ale kuszącego pożywienia i jak zrozumieć, że produkty są niebezpieczne można znaleźć na stronie iz.ru.

Miks z parafiną

Zgodnie z zaleceniami przyjętymi w kraju w sprawie racjonalnych norm konsumpcji żywności, każdy Rosjanin potrzebuje rocznie 140 kg warzyw (na przykład kapusty, pomidorów, ogórków, marchwi, buraków i cebuli), 90 kg ziemniaków i 100 kg owoców i jagód. Zalecenia te są zatwierdzane przez Ministerstwo Zdrowia i, jak zapewniają w dziale, mają spełniać współczesne wymagania zdrowego odżywiania. Ponadto mogą być zorientowane na planowanie wielkości produkcji w agro-kompleksie.

Owoce i warzywa są bogate w makro- i mikroelementy oraz witaminy. Wzmacniają odporność i pomagają w zapobieganiu wielu chorób. Jednakże dążąc do korzyści, nie należy zapominać o szkodach, które mogą być spowodowane niewłaściwym doborem produktów.

Niebezpieczeństwo polega w nieadekwatnym wykorzystaniu chemicznych substancji przy uprawie warzyw i owoców. Według Agrostorii, dzisiejsi producenci stosują pestycydy, w tym takie grupy substancji jak herbicydy, które chronią przed chwastami, a także fungicydy (zapobiegają rozwojowi grzybów i innych chorób) i insektycydy (od szkodników). Przy pomocy pestycydów możliwe jest obniżenie kosztów pracy, stworzenie lepszych warunków dla wzrostu upraw i zachowanie urodzaju.

Przy pomocy różnych preparatów owoce zyskują również atrakcyjny wygląd i zapewniają bezpieczeństwo. W tym celu stosuje się środki konserwujące E-200-E-299, na przykład aromatyczny dwufenyl węglowodoru (E-230). Działa antybakteryjnie – nie pozwala na rozwój grzybów, pleśni i zgnilizny, ale jest rakotwórczy. Difenyl jest toksyczny dla nerek, wątroby, układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, może powodować choroby skóry. Ta substancja nie pachnie i jest bezbarwna, ale ma jedną charakterystyczną cechę – owoce są lepkie. Bezpieczne dzienne stężenie difenylu wynosi 0,5 mg/kg masy ciała człowieka.


Foto: Rosyjska Agencja Informacyjna Nowosti/Nikołaj Chiżniak

Gaz siarkowy wydłuża żywotność produktu, ale zabija w nim witaminy i pierwiastki śladowe. Jasna błyszcząca powierzchnia owoców świadczy o jego zastosowaniu. Wrażliwy nos może uchwycić siarkowy zapach.

Ponadto owoce – jabłek, gruszek i cytrusów – pokryte są mieszanką wosku, parafiny i kwasu sorbinowego. Ta mieszanka daje efekt antybakteryjny i jest środkiem konserwującym. Jednakże kwas sorbinowy może zakłócać funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Dodatkowo produkty roślinne traktuje się etylenem. Jest używany, gdy towary muszą „dojrzewać”. Łatwe do uszkodzenia warzywa, owoce i jagody są zbierane jako „zielone”, przenoszone do magazynu i sztucznie doprowadzane do stanu pełnej dojrzałości. Samego etylenu na powierzchnie owocu nie pozostaje tyle, aby substancja sprawiła szkody człowiekowi. Ale warto pamiętać, że jeżeli produkt wygląda na dojrzały, nie znaczy, że tak jest. I ten fakt, oczywiście, wpływa na ilość szkodliwych substancji.

Ponieważ przedstawiciel środowiska medycznego powiedział iz.ru, że oczywistym niebezpieczeństwem są azotany, które są zawarte w nawozach używanych przez rolników. Azotany są wchłaniane przez płód i mogą powodować różne choroby.

Według lekarza, z powodu jedzenia niesprawdzonych warzyw, owoców lub jagód istnieje ryzyko zatrucia. Ludzie są również zagrożeni innymi dolegliwościami: może rozwinąć się zapalenie błony śluzowej żołądka lub jelit (zapalenie jelita cienkiego i grubego), może pojawić się osłabienie. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem w celu leczenia kompleksowego.

Myć i jeszcze raz myć

Przed użyciem owoce trzeba dokładnie go wymyć i oczyścić miękką szczoteczką. Czy to będzie woda gorąca lub zimna – nie jest ważne. Można również użyć roztworu sody lub roztworu mydlanego i octu. Pozwoli to na oczyszczenie z pestycydów, ale difenylu tak po prostu nie da się zmyć, rozpuszcza się on w alkoholu, eterze i benzenie.

Aby nie mieć uczulenia, przed zjedzeniem owoców lub warzyw, zaleca się moczenie ich przez krótki czas w czystej zimnej wodzie. Ale nie trzymajmy go dłużej niż półtorej godziny. Wystarczy 60 minut. Następnie owoce powinny zostać ponownie opłukane.


Foto: Depositphotos

Kolejna porada, by oczyścić skórę. Oczywiście zmniejsza to ilość witamin, ale zmniejsza się również prawdopodobieństwo, że szkodliwe substancje dostaną się do organizmu, co w tym przypadku jest o wiele ważniejsze. Jeśli pod skórką znajdują się żółte plamy, nie należy spożywać takich owoców lub warzyw. Dotyczy to produktów z gniciem lub dotkniętych pleśnią. Odcięcie zepsutego fragmentu nie jest opcją, ponieważ w innych częściach płodu już dostały się szkodliwe zarodniki.

Zielone należy zanurzać w chłodnej wodzie na około piętnaście minut, okresowo zmieniając wodę, aż stanie się czysta, a następnie spłukać. W celu lepszego oczyszczenia z chorobotwórczych bakterii i zarazków, można trzymać przez pół godziny w roztworze z solą i octem – jedną łyżkę jednego i drugiego na litr wody.

Jagody, najpierw przejrzeć i wyrzucić zgniecione wyłożyć na durszlak jedną warstwę i przemywać pod bieżącą wodą pięć minut. Następnie dokonać kontrastowych „kąpieli” w celu usunięcia drobnoustrojów: dwa lub trzy razy zanurzyć durszlak w pojemniku z gorącą (ale nie wrzącą wodą) i zimną wodą.

Bomba azotanowa

Możesz zabezpieczyć się przed azotanami, biorąc ze sobą na rynek specjalne urządzenie, które pomoże sprawdzić nieodpowiednie produkty.

Zasadniczo redukcję ryzyka ułatwia zakup warzyw i owoców wyłącznie w miejscach dozwolonego handlu. Faktem jest, że tylko tam kontrolowane jest bezpieczeństwo produktów. Można poprosić sprzedawców o dokumenty potwierdzające jakość towaru.

Przy okazji warto spojrzeć na kraj pochodzenia. „Im dalsze są te warzywa, tym gorsza ich jakość, ponieważ są zbierane zielone, muszą być potraktowane w odpowiedni sposób aby nie gniły (…), a jeśli to jest nasz pomidor, rosyjski, to droga do konsumenta końcowego jest znacznie krótsza, pomidory można zebrać już dojrzałe „– powiedział w zeszłym roku w „Moskwa 24″dyrektor Państwowego Gospodarstwa Lenina Paweł Grudinin.

Żeby nie być oszukanym, kiedy zagraniczny towar podają jako rosyjski, trzeba pamiętać o sezonowości. „Jeżeli wam w kwietniu proponują podmoskiewską truskawkę lub w lutym ogórek gruntowy z Białorusi, to powinniście wiedzieć, że to jest oszustwo”, – powiedział Grudinin, który uczestniczył w wyborach prezydenckich w 2018 roku.

W Rospotrebnadzor zwrócił także uwagę, że ci, którzy sprzedają towary, muszą „ściśle przestrzegać zasad higieny osobistej” i „nosić czyste ubrania sanitarne”, w tym specjalne nakrycia głowy. A w namiocie lub kiosku, gdzie się pracuje, a także w miejscu handlu, należy zachować czystość. Ale to jest coś z królestwa fantazji.


Zdjęcie: RIA Novosti/Jewgienij Bijatow

Bardziej realistyczne są niektóre proste zasady wyboru odpowiednich warzyw, owoców i jagód. Oczywiście każdy owoc ma swoje unikalne cechy, ale są pewne ogólne zasady.

Na przykład kształt naturalnego warzywa prawie zawsze różni się od idealnego. Idealnie prosty ogórek o idealnym zielonym kolorze wygląda podejrzanie, ponieważ strona, na której świeci słońce, powinna być jasnozielona, a ta, która jest w cieniu, jest żółtawa.

Ważny jest również zapach: powinien być dość nasycony.

Będąc jeszcze na rynku, możemy podążać za owadami – pszczołami i osami: boją się pestycydów i nie siadają na pryskane owoce i jagody.

Jeśli chodzi o pomidory, jeśli naciskamy z niewielką siłą i nie pękają a tylko pozostaje wgniecenie, to najprawdopodobniej był uprawiany przy użyciu szkodliwych nawozów. Można również pokroić pomidora: biały miąższ i żyły mówią dużej ilości azotanów.

Naturalne ziemniaki powinny być sprężyste. Naciskamy na bulwę paznokciem, kiedy usłyszymy chrzęst, to można go kupić.

Diabelski tuzin

Nawiasem mówiąc, najbardziej niebezpiecznym produktem pod względem zanieczyszczenia pestycydami jest truskawka. Ta jagoda nie jest pierwszy rok na szczycie rankingu organizacji Environmental Working Group.

Na początku 2018 r. było tylko 13 pozycji. Drugi to szpinak. W pierwszej dziesiątce znalazły się również nektarynki, jabłka, winogrona, brzoskwinie, czereśnie, gruszki, pomidory, seler. Jedenastą pozycję zajmują ziemniaki, a następnie słodka papryka i chili.


Zdjęcie: Depositphotos

Organizacja opublikowała również listę 15 produktów zawierających minimalną ilość pestycydów. Najbezpieczniejsze było awokado. Za nimi kukurydza, ananasy, kapusta, cebula, mrożony groszek, papaja, mango, szparagi, bakłażany, biały muszkatołowy melon, ​​kiwi, dynia piżmowa, kalafior i brokuł.

Jak pisze Medportal, Environmental Working Group, który wydaje „Informator klienta o pestycydach” od 2004 roku, w czasie badania specjaliści myją lub czyszczą produkty w taki sam sposób jak to zwykle robią konsumenci, i dopiero potem pobierają próbki.

źródło

źródło2

DO POBRANIA:

DOCX

PDF

***

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s