Bayer rozprzestrzeniał na całym świecie HIV

We wczesnych latach 80-tych, kiedy wirus HIV nie został jeszcze zidentyfikowany nazwany był „chorobą czterech H”, ponieważ był powszechny wśród homoseksualistów, uzależnionych od heroiny, u Haitańczyków i chorych na hemofilię. Ale jeśli rozprzestrzenienie się choroby w pierwszych trzech „H” można wytłumaczyć zakaźną naturą zespołu, jego rozpowszechnienie wśród pacjentów z hemofilią, którzy nie kontaktowali się ze sobą, nie pasowało do tej koncepcji.

Później wyjaśniło się, że infekcję zawiera preparat koncernu Bayer, który podaje się chorym na hemofilię w celu normalizacji krzepliwości krwi. Preparat „Factor VIII” otrzymuje się z osocza krwi dawcy. Ponieważ pobierana krew była za pieniądze, większość darczyńców miała niski status społeczny, wchodzili w ten skład więźniowie i narkomani. W 1983 roku po odkryciu wirusowej natury AIDS, wykryto w tych preparatach HIV. Aby go zneutralizować Bayer zaczął stosować termiczną obróbkę osocza dawcy. Jednak preparaty z obróbką termiczną dostarczano tylko na rynek USA, na eksport produkowano preparaty bez obróbki.

Duże ilości zakażonych leków dostały się do Malezji, Singapuru, Indonezji, Argentyny, Włoch, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Japonii itd. Według firmy prawniczej Kenneth B. Moll & Associates, Ltd. na całym świecie zostało zarażonych wirusem ponad 10 000 pacjentów z hemofilią. Bayer zapłacił ofiarom 600 milionów dolarów w ciągu 15 lat.

Jest to najbardziej znany przypadek rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem HIV. Jednak możliwe jest, że inne leki i szczepionki produkowane na bazie materiałów biologicznych od dawców i zwierząt również mogły zawierać HIV i przyczynić się do rozprzestrzeniania infekcji we wczesnych latach epidemii. Pośrednio za tym przemawia fakt, że najsilniejszą epidemię zaobserwowano w krajach afrykańskich, gdzie firmy farmaceutyczne prowadziły i nadal prowadzą badania kliniczne swoich leków pod auspicjami działań humanitarnych i charytatywnych. W niektórych krajach w Afryce około jedna czwarta populacji zarażona jest wirusem HIV:

Istnieje wersja, że przeniknięcie wirusa HIV do ludzi było z krwi zwierząt, od których wyprodukowano preparaty. Dzisiaj leki te są obowiązkowo testowane pod kątem obecności znanych wirusów. Nie ma jednak 100% gwarancji, że leki te są sterylne i nie zawierają jeszcze nam nieznanych wirusów, z których niektóre mogą powodować rozwój nowych lub już znanych chorób.

źródło
źródło2

DO POBRANIA:

DOCX

PDF

***

Komentarze 2 to “Bayer rozprzestrzeniał na całym świecie HIV”

  1. maniek Says:

    …trza cos dodac?…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s