Charles Fort

Charles Fort (ur. 6 sierpnia 1874 w Albany, USA, zm. 3 maja 1932), amerykański pisarz i badacz zjawisk paranormalnych.

Nie miał łatwego dzieciństwa – był często bity przez ojca. W wieku 18 lat Fort opuścił dom rodzinny i zaczął wędrować, zdobywając tym samym nowe doświadczenia. Po pięciu latach, gdy przewędrował już szmat świata, postanowił zamieszkać w jakimś stałym miejscu, koncentrując się na zgłębianiu tajemnic naszego świata.

Ponieważ w wieku dziewiętnastym wielkie triumfy zaczęła święcić nauka, Fort uznał, że naukowcy wydarli już naturze wiele sekretów i z zapałem zaczął studiować pisma naukowe, licząc, że zaspokoją one jego głód wiedzy. Na podstawie artykułów sporządzał liczne notatki, mając nadzieję, iż będą mu one przydatne. Po jakimś czasie stwierdził jednak, że szukanie wiadomości w pismach naukowych nie fascynuje go i nie jest tym, o co mu chodziło. Spalił więc 25 000 swoich notatek i znów zaczął wertować gazety i czasopisma, tym razem jednak w poszukiwaniu rzeczy niewyjaśnionych i potępianych przez naukowców oraz uważanych przez nich za śmieszne. Fort był zafascynowany rzeczami, które znalazł w gazetach. Na ich podstawie opracował teorię istnienia UFO, pisał artykuły o duchach i teleportacji.

Napisał dwie książki „X” i „Y”. Pierwsza mówiła o istnieniu cywilizacji marsjańskiej i jej wpływie na życie Ziemian, w drugiej Fort miał przedstawić dowody na istnienie nieznanej cywilizacji na biegunie południowym. Żaden wydawca nie był zainteresowany opublikowaniem tych pozycji. Fort postąpił więc podobnie jak ze swymi pierwszymi notatkami i spalił rękopisy obu książek.

Nie zniechęcił się jednak. Napisał kolejne dzieło pt.: „Księga przeklętych”, w którym zamieścił najbardziej zadziwiające historie, o jakich czytał i słyszał. Być może i ona zostałaby spalona, gdyby nie przyjaciel Forta, znany amerykański pisarz Theodore Dreiser, który, zafascynowany książką, namówił swego wydawcę, by ją wydał.

Forta intrygowała też ludzka psychika. Napisał kolejną książkę, którą zatytułował „Dzikie talenty”, a zajął się w niej okultyzmem, spirytyzmem, teleportacją, wampirami, jasnowidzeniem i telekinezą.

Fort zmarł 3 maja 1932 roku, ale pamięć o nim nie znikła, bowiem jego myśli są inspiracją dla wielu osób.

——————————————————————-

1 – Charles Fort – pierwszy badacz rzeczy niezwykłych

2 – Z otchłani Międzybytu

——————————————————————-

KSIĄŻKI

EN

Lo! by Charles Fort [1931]

New Lands

Wild Talents

DO POBRANIA

PL

Charles Fort – Księga rzeczy wyklętych

——————————————————————

link:

Dzikie talenty

——————————————————————

NASTĘPNA

Możliwość komentowania Charles Fort została wyłączona
%d blogerów lubi to: