7 zagadek Bajkału

Jezioro Bajkał posiada koło 20% światowych zapasów słodkiej (jeziorowej) wody, a jego przejrzystość jest taka, że można łatwo zobaczyć obiekty znajdujące się na głębokości 50 m.

01-7zb

Prócz tego, w jeziorze dzieją się nieprawdopodobne zjawiska, których nie daje się w żaden sposób logicznie wyjaśnić.

1. Lodowe pagórki.

02-7zb

Bajkał jest unikalny z powodu swoich niezwykłych form pokrywy lodowej. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują tak zwane „pagórki” — puste wewnątrz stożki z lodu, które mogą osiągać nawet do 6 m.

2. Bajkalskie miraże.

03-7zb

Miejscowi nazywają je golomienicami. Jest to zjawisko, gdzie na horyzoncie możemy zaobserwować obiekty, które w rzeczywistości znajdują się w odległości 40 km. Miraże na jeziorze pojawiają się porą letnią i zimową.

3. Diabelskie leje.

04-7zb

Miejsce to znajduje się w głębokiej części Bajkału. Swoją nazwę otrzymało z powodu dziwnych zjawisk, które występują tu 1-2 razy w roku. Przy dobrej pogodzie w pełnym spokoju, nagle tworzy się ogromny lej. Miejscowi mieszkańcy uważają, że to otwierają się wrota piekieł, które ściągają dusze grzeszników do siebie.

4. Trójkąt Bajkalski.

05-7zb

Strefę anomalną na jeziorze nazwano przez analogię do Trójkąta Bermudzkiego. Jest to obszar zawirowań, gdzie wszelkiego rodzaju urządzenia odmawiają swojej pracy. Oprócz tego, często można tu zauważyć bardzo nietypowe zjawisko w postaci pojawiających się błyskających kul, kręgów i gwałtownie zmieniającej się pogody. Niektórzy odwiedzający mówią o stracie poczucia czasu.

5. Ogromne pierścienie na lodzie.

06-7zb

Te ogromne pierścienie mają średnicę do kilku kilometrów, pojawiają się okresowo na lodowej powierzchni Bajkału, można je zobaczyć tylko z powietrza. Zgodnie z wynikami obserwacji z kosmosu, okazało się, że pierścienie pojawiły się dopiero w latach 2003, 2005, 2008 i 2009 i za każdym razem w nowym miejscu.

6. Kręgi Wiedminy na Olchonie.

07-7zb

Według wierzeń okolicznych mieszkańców, idealnie równe koła trawy okresowo powstające na jednej z wysp Bajkału, pojawiają się tu za sprawą korowodów wiedźm. Ufolodzy sądzą, że pierścienie osiągające średnicę kilkudziesięciu metrów, powstają wskutek lądowania obcych.

7. Świecąca woda.

08-7zb

W 1982 roku badacze po raz pierwszy za pomocą specjalnej instalacji odkryli, że woda w Bajkale jest świecąca. Niestety, zjawisko to nie jest widoczne gołym okiem. Poziom emisji światła w tym przypadku wynosi 100 fotonów na 1 kw. cm na sekundę.

Dalsze badania wykazały, że świecenie wody jest niejednolite i na głębokości traci swoją intensywność. Również w okresie od listopada do połowy stycznia zmniejsza się jej jasność.

źródło

źródło 2

Do pobrania:

DOCX

PDF

Reklamy

Komentarze 2 to “7 zagadek Bajkału”

  1. darek Says:

    A co mówią na to badania?

  2. Prawda jest prawem Says:

    A co jeśliby napić się tej wody ma zajebiste właściwości treborok dobrze że piszesz


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: